VDI روشی است برای ارائه فضاهای کاری مجازی مدیریت شده مرکزی به دستگاه های مشتری در مقیاس. بیاموزید VDI چیست، مزایای رقابتی راه حل VDI، و چگونه می توانید استراتژی دسترسی از راه دور خود را با VDI پشتیبانی کنید.

زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI) چیست؟

VDI به انتزاع و میزبانی چندین جلسه دسکتاپ مجازی شده بر روی یک سرور متمرکز و بک‌اند اشاره دارد. سپس این دسکتاپ های مجازی از طریق نقاط انتهایی کلاینت نازک در دسترس کاربران قرار می گیرند. (دستگاه های تین کلاینت معمولاً رایانه های شخصی مقرون به صرفه با حداقل سخت افزار هستند که برای یک کار یا چند عملکرد طراحی شده اند.) VDI بیش از یک دهه است که وجود داشته است و یک روش رایج برای ارائه تعداد زیادی از تجربیات نقطه پایانی قابل تکرار برای نیروی کار بزرگ است. . اختلالات جهانی مانند COVID-19 به این معنی است که کسب و کارها باید در کوتاه مدت آماده حمایت از نیروی کار عظیم از راه دور باشند و بسیاری از تصمیم گیرندگان فناوری اطلاعات با علاقه مجدد به VDI به عنوان راه حلی بالقوه برای انتزاع کل دسکتاپ یا زیرمجموعه ای از آنها نگاه می کنند. برنامه های کاربردی آن

خرید  قطعات سرور اچ پی

VDI چگونه کار می کند؟


در یک پیکربندی VDI، یک سرور مرکزی کل دسکتاپ مجازی، از جمله سیستم‌عامل و برنامه‌ها را میزبانی می‌کند. سرور از فراخوانی روش از راه دور (RPC) استفاده می کند، مجموعه ای از توابع که ارتباط با و از مشتریان نهایی را تسهیل می کند. مدیران سیستم از یک ارکستراتور RPC روی سرور برای پیکربندی محیط های دسکتاپ مجازی شده، انتخاب برنامه های موجود و ایجاد تنظیمات و مجوزها برای سیستم عامل (OS) استفاده می کنند. سپس کاربران نهایی به صورت جداگانه به سرور متصل می شوند و از طریق کامپیوتر مشتری خود به یک محیط دسکتاپ مجازی دسترسی خواهند داشت. معمولاً، نقاط پایانی در پیکربندی VDI، تین کلاینت‌ها هستند، که رایانه‌های شخصی با پیکربندی فوق‌سبک هستند: سرعت پردازنده و رم کافی برای انجام چند عملکرد، ساخته شده برای یک شبکه LAN شرکتی بسته.
با این حال، همانطور که مدل VDI در حال تکامل است، پیکربندی‌های جدید در حال بررسی پتانسیل پشتیبانی از VDI از طریق ابر برای رایانه‌های شخصی و مشتریان نهایی خارج از فایروال شرکت هستند. یک مثال کلیدی در این زمینه دسکتاپ مجازی ویندوز است که مایکروسافت از طریق سرویس ابری Azure از آن پشتیبانی می کند. دسکتاپ مجازی ویندوز یک تجربه کامل از ویندوز 10 را با برنامه های مایکروسافت 365 فراهم می کند و تنوع بیشتری را در بهره وری یا تعامل در مقایسه با VDI سنتی با تین کلاینت های ثابت امکان پذیر می کند. بر این اساس، دستگاه کاربر نهایی برای راه‌اندازی دسک‌تاپ مجازی ویندوز ممکن است تجربه کامل رایانه یا لپ‌تاپ با مشخصات قوی‌تر، از جمله پردازنده سریع‌تر، Wi-Fi، و گرافیک یکپارچه‌تر را ارائه دهد. مایکروسافت همچنین میزبان زیرساخت دسکتاپ مجازی ویندوز است، بنابراین کسب و کارها برای پشتیبانی از راه حل نیازی به سرمایه گذاری یا مدیریت زیرساخت سرور ندارند. کسب‌وکارها می‌توانند سریع‌تر راه‌اندازی شوند و هزینه‌های کمتری برای تعمیر و نگهداری و سربار هزینه می‌کنند.

 

VDI پایدار و غیر مداوم


دسته‌هایی از استقرار VDI وجود دارد که به عنوان «استقرار مداوم» و «استقرار غیرمداوم» شناخته می‌شوند. Persistent VDI به پیکربندی‌های VDI اشاره دارد که هر بار که کاربر از سیستم خارج می‌شود یا رایانه شخصی خود را خاموش می‌کند، تنظیمات و فایل‌های کاربر نهایی را حفظ می‌کند. VDI غیر مستمر دسکتاپ مجازی را قفل می کند به طوری که هر تغییری که توسط کاربر نهایی ایجاد می شود در پایان هر جلسه حذف می شود. فایل‌های ذخیره‌شده پاک می‌شوند، تنظیمات پیکربندی به حالت پیش‌فرض برمی‌گردند، و هرگونه تغییر ناخواسته مانند بدافزار دانلود شده پاک می‌شود. VDI غیر مداوم را می توان در محیطی استفاده کرد که رایانه های شخصی و پایانه های نقطه پایانی به طور عمومی به اشتراک گذاشته می شوند و نیازی به حفظ نمایه های کاربر از یک نمونه ورود به سیستم دیگر نیست.

 

VDI در مقابل مجازی سازی دسکتاپ


مجازی سازی دسکتاپ روشی است که به کارگران اجازه می دهد از راه دور به برنامه های کاربردی در فضای کاری دسکتاپ از یک دستگاه جداگانه دسترسی داشته باشند و آن را اجرا کنند. یک سناریوی رایج زمانی است که یک کارگر با استفاده از نرم‌افزار دسترسی از راه دور، از رایانه خانگی خود به رایانه اداری خود وارد می‌شود. مجازی‌سازی دسک‌تاپ ممکن است به اجرای چندین ماشین مجازی (VM) بر روی یک دستگاه واحد به منظور مجزا نگه داشتن بار کاری مجزا و ایزوله اشاره داشته باشد. یک مثال رایج از مجازی سازی دسکتاپ زمانی است که یک کارگر دو ماشین مجازی جداگانه را بر روی رایانه شخصی خود اجرا می کند: یکی VM برای استفاده حرفه ای و تجاری و دیگری VM برای استفاده شخصی.

VDI با مجازی سازی دسکتاپ متفاوت است زیرا مجازی سازی دسکتاپ غیرمتمرکز است. به طور کلی به دسترسی یا مدیریت ماشین های مجازی بین یک یا چند دستگاه اشاره دارد. VDI یک محیط با مدیریت مرکزی و قفل شده است که در آن تمام دسکتاپ های مجازی بر روی یک سرور back-end میزبانی می شوند.

موارد استفاده VDI


VDI می تواند برای هر صنعتی که به دنبال پیاده سازی تجربه کاربر نهایی بسیار قابل تکرار در مقیاس است مفید باشد. در اینجا چند مثال کلیدی آورده شده است:

 

  • بانکداری و موسسات مالی: VDI به بانک ها این امکان را می دهد تا به شدت کنترل کنند که سیستم های نقطه پایانی به چه اطلاعاتی می توانند دسترسی داشته باشند. این سطح از کنترل، رسیدگی به تراکنش های مالی حساس را در یک محیط به شدت بررسی شده و تنظیم شده آسان تر می کند.
  • بیمارستان ها و محیط های مراقبت های بهداشتی: بیمارستان ها همچنین اطلاعات محرمانه را مدیریت می کنند و باید از مقررات پیچیده ای مانند HIPAA در ایالات متحده پیروی کنند. علاوه بر این، پرستاران و پزشکان در یک محیط مراقبت‌های بهداشتی بسیار تحرک دارند و در طول روز کاری از تین‌کلینت به مشتری نازک تغییر می‌کنند. یک پیاده سازی VDI به کاربران اجازه می دهد تا به داخل و خارج از نمایه های مختلف بر روی یک دستگاه بپردازند و در عین حال اطلاعات را محفوظ نگه دارند و به نیازهای حریم خصوصی کمک کنند. VDI همچنین می‌تواند روش‌های دسترسی خاص زمینه، مانند احراز هویت دو مرحله‌ای یا کشیدن نشان را برای کمک به ایمن کردن و ردیابی دسترسی کاربر از ترمینال به ترمینال ارائه دهد.
  • مراکز تماس: مراکز تماس تا حد زیادی از نقاط پایانی سبک و مقرون به صرفه برای کارگران خود سود می برند. در این محیط‌های تجاری، رایانه‌های شخصی معمولاً فقط نیاز به اجرای یک برنامه واحد برای مسیریابی تماس و پاسخ دارند. سرورهای VDI به ساده کردن نیازهای مدیریتی با یک نقطه کنترل متمرکز کمک می کنند. نتیجه این است که مشاغل مرکز تماس می توانند نیروی کار خود را افزایش دهند و بین ظرفیت و کارایی تعادل ایجاد کنند.
  • دسترسی از راه دور: نیروی کار از راه دور به طور فزاینده ای به یک امر عادی تبدیل می شود. با این حال، کارکنان از راه دور به انعطاف‌پذیری و عملکرد بیشتری در رایانه‌های شخصی پایانی خود نیاز دارند تا از شیوه‌های کاری مدرن پشتیبانی کنند: ایمیل، مرور وب، پردازش کلمه، و کنفرانس‌های ویدئویی. در این موارد، کسب‌وکارها به تجربه مشتری غنی و قابلیت‌های کامل دسکتاپ نیاز دارند، مانند مواردی که در دسکتاپ مجازی ویندوز یافت می‌شود.

 

مزایای VDI


VDI در هر سناریویی که یک سازمان نیاز دارد داده های شرکت را قفل کند یا عملکردهای کاربر نهایی را به یک هدف یا حالت بهره وری منحصر بفرد محدود کند، مفید است. موارد زیر لیستی از مزایای استفاده از VDI سنتی است، اما همانطور که قبلاً گفته شد، این مدل برای تطبیق تجربیات آنلاین از راه دور غنی‌تر در حال تکامل است.

  • مدیریت متمرکز: از آنجایی که سرورهای VDI به صورت مرکزی کنترل می شوند، نگهداری، به روز رسانی یا استقرار برنامه های جدید از طریق ارکستراتور RPC برای مدیر سیستم آسان تر است. در نتیجه، مدیران نیازی به به روز رسانی دستگاه های کاربر نهایی به صورت جداگانه ندارند.
  • داده های امن تر: در راه اندازی VDI، هیچ چیز به صورت محلی در دستگاه نقطه پایانی ذخیره نمی شود. همه داده‌ها و برنامه‌ها روی سرور باقی می‌مانند، بنابراین برای یک شرکت آسان است که داده‌های خود را قفل کند و به محافظت از آن در برابر دسترسی غیرمجاز کمک کند.
  • تجارب کاربر متجانس: تجربه VDI برای هر کاربر نهایی که وارد یک دسکتاپ مجازی می شود یکسان است: همان برنامه ها، تنظیمات سیستم عامل یکسان، همان مجوزها.
  • نقاط پایانی مقرون به صرفه: از آنجا که نقاط پایانی در اجرای VDI برای انجام تنها یک یا چند عملکرد طراحی شده‌اند، خود دستگاه‌های نقطه پایانی می‌توانند پیکربندی‌های کم‌هزینه، سبک وزن و کم‌هزینه‌ای داشته باشند. (این سناریو معمولاً هنگام استفاده از مشتریان غنی و راه حل دسکتاپ مجازی میزبانی شده مانند دسکتاپ مجازی ویندوز اعمال نمی شود.)
  • بسیار قابل تنظیم: پیاده سازی VDI تصمیم گیری اینکه کدام برنامه ها باید در دستگاه های نقطه پایانی نصب شوند را به عهده کسب و کار می گذارد. شاید کارگران نیاز به دسترسی به یک نرم افزار منابع انسانی مبتنی بر SaaS داشته باشند، بنابراین شرکت ها ممکن است از عملکرد مرورگر برای باز کردن نقاط پایانی برای بقیه جهان استفاده کنند.
  • گسترش سرمایه گذاری های قدیمی: VDI همچنین گزینه ای مناسب برای هر زمانی است که یک کسب و کار نیاز به استفاده از نرم افزار فراتر از پایان عمر رسمی خود دارد. برای مثال، اگر یک کسب‌وکار یک برنامه قدیمی داشته باشد که فقط در ویندوز 7 اجرا می‌شود، کسب‌وکار می‌تواند یک محیط VDI را راه‌اندازی کند که به شدت کنترل شده و در معرض دسترسی به شبکه خارجی قرار نگیرد.

 

الزامات فناوری VDI


پیاده سازی های سنتی VDI از یک یا چند سرور مرکزی و تعدادی دستگاه پایانی سبک وزن تشکیل شده اند. با این حال، از آنجایی که حجم کار و چندوظیفگی در حجم و دامنه افزایش می‌یابد، نقاط پایانی باید قوی‌تر شوند و تجربیات کاربر نهایی غنی‌تری ارائه دهند.

چالش استقرار مشتریان غنی در یک محیط VDI این است که هرچه قابلیت‌های بیشتری به دستگاه نقطه پایانی اضافه کنید، مدیریت آن به صورت مرکزی سخت‌تر و گران‌تر می‌شود. این امر به ویژه زمانی صادق است که دستگاه‌های نقطه پایانی را خارج از فایروال شرکت می‌برید. از آنجایی که کسب‌وکارهای بیشتری برای تجهیز و فعال کردن نیروی کار راه دور خود به VDI و راه‌حل‌هایی مانند دسک‌تاپ مجازی ویندوز روی می‌آورند، نیاز بیشتری به پلتفرم‌های مدیریت از راه دور برای آسان‌تر کردن دسترسی و ایمن کردن این دستگاه‌ها وجود دارد.