بهترین ظرفیت هارد HP دیسک ها ظرفیت بالای ۶۰ یا ۸۰ گیگابایت می باشد و بهترین سرعت هم ۷۲۰۰ دور دقیه (RPM) می باشد.هارد HP  دیسک هایی که حداقل هشت مگا بایت حافظه نهان (CACH) دارند از کیفیت مطلوبی برخوردارند. هارد HP دیسک هایی که مدتی است وارد بازار شده اند و بر اساس استاندارد Serial ATA ساخته شده اند مدیریت راحت تری دارند و غالبا در سیستم های جدید نصب می شوند. 
در کنار سایر ویژگی های هارد HP  دیسک دو مشخصه بسیار مهم است که می توانید با در نظر گرفتن این مشخصات هارد HP  مناسبی را انتخاب کنید . 

این دو مشخصه عبارتند از : 
۱٫ ظرفیت 
۲٫ سرعت
ظرفیت هارد HP  دیسک : 
امروزه ظرفیت هارد HP  دیسک ها بر اساس گیگابایت سنجیده می شود هر چه این عدد بیشتر باشد شما فضای بیشتری برای استفاده دارید و با اطمینان خاطر بیشتری به ذخیره سازی داده های خود می پپردازید البته پس از فر مت کردن (low level format و high level format ) هارد HP  دیسک 
کمی ظرفیت کمتر نشان داده می شود. کسانی که در انجام امور گرافیکی و تهیه و تدوین فیلم هستند دغدغه بیشتری برای داشتن فضای زیاد دارند .
دوهارد HP  به جای یک هارد؟ 
یک نکته پیرامون ظرفیت هارد HP  دیسک ها وجود دارد و آن این که شما برای کارایی بهتر می توانید از دو هارد HP دیسک به جای یک هارد HPدیسک استفاده کنید مثلا به جای استفاده از یک هارد HP  دسیک ۲۰۰ گیگابایتی می توانید از یک هارد HP  HP۸۰ گیگابایتی با یک هارد هارد HP  ۱۲۰ گیگا بایتی دیگر استفاده کنید .مزایای این کار به شرح زیر است: 
۱٫ شما می توانید حافظه مجازی خود را روی هارد هارد HP  که ویندوز بر روی آن نصب نشده تنظیم کنید .این باعث افزایش کارایی عمل پردازش در عملیات های سنگین می شود. 
۲٫ شما می توانید با استفاده از اطلاعات یک هارد هارد HP  به راحتی به اطلاعات هارد  هارد HP  های دیگر دست پیدا کنید . 
شاید این یکی از دلایلی باشد که در سیستم های حرفه ای مثل DELL از دو یا چند هارد هارد HP  مجزا در کنار هم استفاده می شود.
سرعت هارد هارد HP  

اغلب هارد HPهایی که امروزه در بازار عرضه می شوند سرعتی به میزان ۵۴۰۰ یا ۷۲۰۰ دور در دقیقه هستند که استاندارد می باشند و کیفیت خوبی دارند اما هارد HP  دیسک هایی با سرعت کمتر از ۵۴۰۰ از سرعت و کارایی کمتری بر خوردارند.
SERIAL ATA و IDE
IDE استانداردی است که امروزه بیشتر از آن استفاده می شود و عمری حدود بیشتر از ۱۰ سال دارد اما serial ATA بسیار جوان است .در زیر به بیان خصوصیات SERIAL ATA و IDE می پردازیم.
تفاوت هارد HPدیسکهای SATA و IDE چیست؟ هارد HP 
به نقل از میکرو رایانه :تکنولوژی دیسک سخت ( HARD DRIVE ) بر پایه پروسس موازی اطلاعات عمل می کنند و بدین معناست که اطلاعات به صورت بسته هایی به روشهاهی مختلف ( رندوم ) به باس اطلاعاتی فرستاده می شوند. اطلاعات از دیسک سخت در فاصله های زمانی کاملاً تصادفی می آیند و وارد باس اطلاعاتی شده و در نهایت به سمت مقصد نهایی می رود. IDE مخفف Integrated Drive Electronics می باشد همینطور که می دانید رابط IDE گاهی با عنوان ATAشناخته میهارد HP  شود که مخفف AT Attachment است. 
این تکنولوژی از سال ۱۹۹۰ به عنوان استاندارد کامپیوترهای شخصی ( PC ) برای هارد HPدیسک ها بوده است و این زمانی بود که تکنولوژی مذکور جای درایوهای ESDI و MFM را گرفت یعنی زمانی که هارد HP دیسک ها به طور متوسط حجمی معادل ۲۰۰ مگا بایت داشتند. در سال ۱۹۹۰ اولین هارد HP دیسک یک گیگا بایتی وارد بازار شد و قیمتی برابر ۲۰۰ دلار در بازار آمریکا داشت. از آن پس تا کنون IDE تکنولوژی مورد استفاده بوده زیرا هارددیسکها را با قیمت پایین در اختیار مصرف کننده قرار می داد، جای کمتری می گرفت و سرعت مناسبی داشت. 
همتای IDE در آن زمان SCSI ) که مخفف Small Computer System Interface است) بود. SCSI کمی از IDE سریعتر است اما بسیار گرانتر است. به علاوه احتیاج به خرید یک آداپتر است SCSI که ارزان هم نیست. به عبارت دیگر IDE بازار هارد هارد HP کامپیوتر های شخصی را در انحصار خود گرفت. آنطر که به نظر می رسد کارخانه های معتبر حداقل یک تا دو سال دیگر به تولید هارد HP  دیسکهای با تکنولوژی IDE ادامه دهند. 
هارد هارد HP IDE از کابلهای ریبون پهنی استفاده می کنند که در داخل کامپیوتر بسیار به چشم می آیند و مرتب کردن این کابلها در داخل کامپیوتر خود هنری است. 

تکنولوژی هارد هارد HP های ساتا ( SATA ) بر اساس پردازش اطلاعات متوالی)( سریال ) است. یعنی انتقال اطلاعات از هارد HPدیسک به باس دیتا و در جهت عکس به طور منظم و در دور ه های زمانی مشخص انجام می گیرد. هارد HP 
هارد HP  دیسکهای ساتا از کابلهای ریبون با پهنای کمتر استفاده می کنند که برای کسانی که آن را اسمبل می کنند راحت است. این کابلهای نازک دارای کانکتورهای بستداری هستند که کار کردن با آنها را ساده تر می کند. هارد HP 
هارد HPدیسکهای ساتا اطلاعات را با سرعت متوسط ۱۵۰Mb بر ثانیه انتقال می دهند. اما مقاله های زیادی روی اینترنت در مورد  هارد HP دیسکهای با سرعت ۳Gb در ثانیه خواهید یافت.( میکرو رایانه )
SEEK TIME هارد HP 
یکی دیگر از عناصری که در انتخاب هارد HPدیسک اهمیت فراوانی دارد زمان جستجو (SEEK TIME ) می باشد 
این زمان بر حسب میلی ثانیه اندازه شده و معمولا به صورت میانگین بیان می شود..این زمان به این معناست که برای ما مشخص می کند که چقدر طول می کشد تاهد خواندن درایو بر روی صفحات عقب و جلو رفته و و اطلاعات را از آن بخواند یا ذخیره کند.در هارد HPهایی که سرعت ۷۲۰۰ دور بر دقیقه دارند اغلب این زمان یکسان و چیری حدود ۹ میلی ثانیه است.
اینترفیس هارد HP 
اینترفیس عامل دیگری در انتخاب هارد HPدیسک است: 
تمامی کامپیوتر های دسک تاپ از اینترفیس موازی ATA استفاده می کنند. سرعت انتقال موازی در این نوع حدود ۱۰۰ و یا ۱۳۳ مگابایت در ثانیه است.که این سرعت انتقال افزایش کارایی در انتقال اطلاعات ندارند و به جای این از سریال ATA استفاده می شود هرچند در SATA ( سریال ATA ) داده ها به صورت بیت به بیت وارد می شوند اما سرعت خوبی را فراهم می کنند چرا که این نوع هارد HPها قابلیت انتقال ۱۵۰ مگابایت در ثانیه را دارند . و این سرعت به زودی به مرز ۶۰۰ مگابایت هم خواهد رسید.
حافظه موقت (بافر) : هارد HP 

زمانی که سیستم در خواست اطلاعاتی را دارد هارد HPعلاوه بر اینکه این اطلاعات را بازیابی می کند مشئولیت LOAD این اطلاعات برای بافر خود نیز دارد به این صورت که اگر دوباره از هارد HPاطلاعاتی خواسته شد .این اطلاعات که قبلا توسط هارد HPدر حافظه پنهان LOAD شده است از طریق بافر قابل دستیابی است که این کار بر سرعت کار می افزاید .برای افرادی که کارهای گرافیکی مثل فوتوشاپ انجام می دهند بافری با ظرفیت ۸ مگابایت بسیار عملکرد خوبی را داراست اما برای کاربران عادی بافری با ظرفیت ۲ مگابایت ، نیاز کاربران را پاسخگو خواهد بود.ظرفیت این بافر با توجه به نوع هارد HPدیسک متغییر است. هارد HP 
این حافظه بافر در هارد HPدیسک های ATA به میزان دو یا شت مگابایت است ولی در هاردهای SATA بر اساس تغییر ظرفیت هارد HPاین حافظه نهان تغییر میکند . در هارد HPهای SATA با حجم های ۸۰ و۱۲۰ و ۲۰۰ گیگابایت این حافظه نهان ظرفیتی معادل ۸ مگابایت را داراست اما در صورت افزایش حجم هارد HPدیسک تا حدود ۲۵۰ گیگابایت این ظریت بافری به میزان ۱۶ مگابایت هم خواهد رسید. هارد HP 
این افزایش ظرفیت حافظه نهان باعث افزایش کارایی در حجم های بالا برای هارد HPدیسک ها می باشد.
تراکم ناحیه ای یا AREA DENSITY
تراکم ناحیه ای مقدار داده قابل ذخیره روی هارد HP  یک اینچ مربع از سطح مغناطیسی را نشان ی دهد.هرچه داده ها نزدیکتر و فشرده تر به هم قرار گیرند تراکم ناحیه ای بیشترخواهد بود . این اندازه بر اساس گیکابایت بر اینچ مربع سنجیده می شود.تراکم بالا نشانگر درایو های پر سرعت تر است به این صورت که اگر تراکم ناحیه ای را دوبرابر کنیم هد درایو برای خواندن یا نوشتن میزان داده یکسان بر روی صفحه نسبت به قبل از دوبرابر کردن تراکم ، تنها به حرکت در نصف صفحه را خاهد داشت که این عملا کارایی را زیادتر کرده و البته افزایش تراکم باعث کوچکتر شدن حجم هارد HP نیز می شود.

صدا ومیزان گرما در هارد HP  دیسک 
این دوفاکتور به ندرت مورد نظر خریداران است و کمتر کسانی حتی حرفه ای ها به این مهم توجه ندارند.بد نیست بدانیم گرمای زیاد هارد HP دیسک از کارایی مناسب هارد HP  دیسک می کاهد و افراد عادی متوجه علت این مشکل نمی شوند
قیمت هارد HP  دیسک ها: 
یک نکته مهم که مد نظر بیش از ۶۰ در صد خریداران است قیمت هارد هارد HP Pدیسک است. فروشندگان اغلب افراد را به ترغیب برای خریدن هارد هارد HP با حجم بالاتر می کنند اما این تفاوت قیمت ها بین تفاوت های ناچیز ظرفیتی بسیار کم است.با این حال همیشه آخرین ظرفیتی که توسط شرکت ها ساخته می شود دارای قیمت بالاتری در بازار هستند که به مرور زمان کاهش پیدا می کنند توصیه این است همیشه به دنبال هاردهارد HP  HPدیسکی با حجم بالا باشید اما نه آخرین ظرفیت اعلام شده زیرا قیمت های هاردهای جدید بسیار زیاد است. 
منبع: گویا آی تی