3 - نحوه کار هارد HP دیسک هارد HP
بهترین روش شناخت نحوه عملکرد هارد HPدیسک کالبد شکافی آن است .هارد HP
یک پوسته (قاب) آلومینیومی که کنترل‌کننده‌یهارد HPدیسک در درون آن (یک سمت دیگر) قرار دارد. کنترل‌کننده فوق مکانیزم‌های خواندن، نوشتن و موتوری که باعث چرخش صفحات هارد HPدیسک می‌شود را کنترل می‌نماید.
در نزدیکی برد کنترل‌کننده کانکتورهای مربوط به موتوری که باعث چرخش صفحات هارد HP می‌شود قرار دارد.
Platters (صفحات) : این صفحات می‌توانند با سرعت 3600 تا 7200 دور در دقیقه چرخش نمایند.
· بازویی که حد خواندن و نوشتن را نگاه داشته است : این بازو با سرعتی معادل 50 بار در ثانیه قادر به حرکت در طول هریک از صفحات است (حرکت شعاعی)هارد HP

به منظور افزایش ظرفیت هارد HPدیسک می‌توان تعدادی از صفحات را استفاده کرد. مکانیزمی که باعث حرکت بازوها بر روی هارد HPدیسک می‌گردد، سرعت و دقت را تضمین می‌نماید.در این راستا از یک موتور خطی با سرعت بالا استفاده می‌گردد . اطلاعات بر روی سطح هریک از صفحات هارد HP‌دیسک در مجموعه‌هایی با نام سکتور و شیار ذخیره می‌گردد. شیارها دوایر متحدالمرکزی می‌باشند (نواحی زرد (که بر روی هریک از آنها تعداد محدودی سکتور (نواحی آبی) با ظرفیت بین256 ، 512 بایت ایجاد می‌گردد . سکتورهای فوق در ادامه و همزمان با آغاز فعالیت سیستم عامل در واحدهای دیگر با نام "کلاستر" سازماندهی می‌گردند . زمانی‌که یک درایو تحت عملیاتی با نام Low level format قرار می‌گیرد، شیارها و سکتورها ایجاد می‌گردند . در ادامه و زمانی‌که درایوHigh level format گردید ،هارد HP با توجه به نوع سیستم عامل و سیاست‌های راهبردی مربوطه ساختارها‌‌یی نظیر : جدول اختصاص فایل‌ها ، جدول آدرس‌دهی فایل‌ها و ... ایجاد تا بستر مناسب برای استقرار فایل‌های اطلاعاتی فراهم گردد .

هارد HP دیسک که پیش از این به عنوان دیسک گردان ثابت شناخته می شد یک حافظه دائمی است که بطور دیجیتالی رمزنگاری شده و اطلاعات را روی سطح مغناطیسی دیسک های خود ذخیره می کند . هارد HPدیسک ها در ابتدا برای استفاده در کنار کامپیوتر تولید شدند و بعد ها از آن ها در داخل کامپیوتر استفاده شد . با گذشت زمان کاربرد های هارد HPدیسک از حیطه کامپیوتر فراتر رفت . بطوریکه در تجهیزات ضبط تصویر ، پخش صدا ، همچنین در سیستم ها و دوربین های دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت ایجاد نیاز به حافظه های بزرگ ، قبال اعتماد و مستقل ، منجر به تولید ساختارهایی همچون RAID ، هارد HPسخت افزار هایی همچون NAS حافظه های متصل به شبکه و سیستم هایی همچون SAN شبکه های ذخیره اطلاعات شد تا بتوان بطور موثر به حجم بالایی از اطلاعات دسترسی پیدا کرد.


4 - چرا هارد HP دیسک خراب می شود ؟ 
شایع ترین دلیل برای از کار افتادن یک هارد HP دیسک قبل از سر آمدن عمر طبیعیش آسیبهای فیزیکی می باشد مثل ضربه خوردن و تکان خوردن در زمانی که فعالیتی انجام میدهد.منظور از فعال بودن زمانی است که هدها در حال خواندن یا نوشتن اطلاعات هستند . این لحظه زمانی است که هد به صفحه بسیار نزدیک استهارد HP و ایجاد تکان یا ضربه باعث تماس با صفحه می گردد و از اینجا تمامی مشکلات آغاز میشود .به این مشکل Head crashهارد HP میگویند که به واسطه برخورد نوک هد با سطح بسیار حساس صفحه چرخان حاوی شیارهای مغناطیسی دربرگیرنده اطلاعات ایجاد میگردد . این برخورد هم هد خواندنی را آسیب می زند و هم سطح صفحه را ولی خوشبختانه درایو های امروزی بسیار مقاوم تر هستند و به خوبی در برابر تکان و ضربه محافظت شده اند . به دلیل اینکه جریان هوای ایجاد شده بر روی سطح صفحات فاصله هدها را تعیین میکند در هنگام پایین آمدن سرعت چرخش و توقف صفحات این جریان کمتر شده و فاصله ها نیز کاهش می یابد به همین دلیل در هارد HPهای مدرن امروزی در زمان کاهش سرعت و توقف هارد HPهدها به قسمتی که امن می باشد حرکت میکنند و از روی صفحات دور میشوند و هارد HPدریاو خاموش به سختی دچار مشکل می شود بنابراین از جابجایی سیستم خود در هنگام روشن بودن به شدت اجتناب کنید . به همین دلیل هم میزان حفاظت هارد HP سیستم های لپ تاپ بسیار بیشتر از هارد HPهای 3.5 اینچی کامپیوترهای رومیزی می باشد اما با کمی دقت می توانید متوجه شوید که میزان خرابی در هارد HP دستگاههای قابل حمل تا چه میزان زیاد می باشد.

موتور الکتریکی که وظیفه چرخانیدن صفحات را به عهده دارد دلیل دیگراز کار افتادن هارد HPها می باشد . این دلیل بیشتر بعد از یک دوره طولانی استفاده ممتد از هارد HP رخ میدهد . اصولا به وجود آمدن نقص در موتور محرک و یا خرابی اهرمهای نگهدارنده (یاتاقان) باعث کاهش کارایی و همچنین رخ دادن ایرادهایی در عمل خواندن و یا نوشتن که به دلیل کاهش سرعت صفحه ها و یا نبودن در سرعت ایده الی که برای عمل خواندن یا نوشتن لازم است می گردد.
همچنین هارد HP درایوها دارای فیلترهای ورودی هوا هستند زیرا برای شناور بودن هدها بر روی صفحات نیازمند فشار هوای معینی می باشندو ایجاد کوچکترین نقصی در این فیلترها سبب بروزHead crash و از دست دادن اطلاعات عمده ای درهارد HP درایو و همچنین خرابی خود دیسک می شود .

5 - بد سکتور چیست ؟
همان طور که شاید بدانید ، برای سازمان دهی ذخیره اطلاعات ، سطح هارد HPدیسک به قطعاتی تقسیم می شود که به آنها قطاع یا سکتور میگویند ( سکتور یکی از کوچکترین تقسیمات سطح هارد HP دیسک است ) . حال به هر علتی اگر این مکان های حافظه آسیب ببیند به طوری که دیگر امکان استفاده از آن نباشد یعنی بر روی آن نشود اطلاعاتی نشود یا خواند در این مواقع در اصطلاح میگویند کههارد HP دیسک " بد سکتور " گرفته است .هارد HP


6 - چه عواملی باعث ایجاد بد سکتور هارد HPمی شود ؟
1 - عملکرد بعضی از ویروسها و نرم افزار های معیوب و غیر معتبر و مخرب
2 - فرمت کردن زیاد هارد HP دیسک
3 - ضربه و تکان های شدید
4 - جابه جایی هارد HP دیسک موقعی که داغ است مثلا زمانی که هارد HP به هارد HP کردهایم
5 - نرسیدن ولتاژ مناسب به هارد HP دیسک در اثر استفاده از پاور ها ( منابع تغذیه ) بی کیفیت
6 - استفاده نامناسب کاربر از فضای هارد HP دیسک
7 - عمر زیاد هارد HP
8 - قطع ناگهانی برق در هنگام کار با سیستمهارد HP