فهرست مطالب 
چکیده
مقدمه 
نحوه کار هارد HP دیسک 
چرا هارد HP دیسک خراب می شود ؟ 
بد سکتور چیست ؟ 
چه عواملی باعث ایجاد بد سکتور می شود ؟ 
هارد HP دیسک دارای بد سکتور چه علائمی دارد ؟
راه درمان و راه های پیشگیری از بدسکتور هارد HP
نحوه تعمیر کردن و از بین بردن بدسکتور در هارد HP دیسک

1 _ چکیده 
در این گزارش من سعی میکنم تا مفهوم دقیق بد سکتور را مشخص کنم و همچنین میفهمیم که چه عواملی باعث ایجاد بد سکتور در هارد HP میشود و یک هارد HP دارای بد سکتور چه علائمی دارد و بد سکتور چه مشکلاتی درهارد HP ایجاد میکند و در پایان هم من اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار میدهم تا شما بتوانید این بدسکتور رانابود و مشکلات ناشی از آن را رفع کنید .

2 _ مقدمه 

هارد HP دیسک مثل قلب تپنده یه سیستم کامپیوتری نقش اساسی در حیات آن ایفا میکند ، و می توان گفت هارد HP دیسک یکی از مهمترین عناصر سخت افزاری درکامپیوتر پس از پردازنده و حافظه است .هارد HP‌دیسک در سال 1950 اختراع گردید هارد HP‌دیسک‌ های اولیه شامل دیسک‌های بزرگ با قطر 20 اینچ ( 50/8 سانتیمتر) بوده و توان ذخیره‌سازی چندین مگابایت بیشتر را نداشتند . به این نوع دیسک ها در ابتدا " دیسک ثابت" می‌گفتند . در ادامه به‌منظور تمایز آنها با فلاپی دیسک ها از واژه " هارد HP‌دیسک" استفاده گردید . هارد HP‌دیسک ها دارای یک Platter (صفحه) به‌منظور نگهداری محیط مغناطیسی می‌باشند . عملکرد یک هارد HP‌دیسک مشابه یک نوار کاست بوده و از یک روش یکسان برای ضبط مغناطیسی استفاده می‌نمایند . هارد HP‌دیسک و نوار کاست از امکانات ذخیره‌سازی مغناطیسی یکسانی نیز استفاده می‌نمایند در چنین مواردی می‌توان به‌سادگی اطلاعاتی را حذف و یا مجدداً بازنویسی کرد. اطلاعات ذخیره‌شده بر روی هریک از رسانه‌های فوق، سالیان سال باقی خواهند ماند اهمیت هارد HP دیسک به قدری است که من مشکلات ناشی از آن را به ام الامراض برای یک سیستم کامپیوتری تشبیه میکنم یعنی هرگونه مشکل بر روی هارد HP دیسک میتواند عملکرد بقیه قطعات ما را هم مختل کند . بنابراین هر گونه مشکل بر روی هارد HP دیسک میتواند کاربر را دچار مشکلاتی کند که بعضا سخت و دردناک است چرا که از یک سوء تعمیرات آن هزینه بر است و از سوی دیگر اطلاعات حیاتی کاربر را در خود نگهداری میکند ، اگر به هر دلیلی این اطلاعات از بین برود بازیابی آن برای کاربر هزینه گزافی را به همراه دارد . به طور کلی از هارد HP دیسک ، به منظور ذخیره سازی اطلاعات استفاده می گردد . اطلاعات مربوط به راه اندازی سیستم ، برنامه ها و داده ها، جملگی بر روی هارد HP دیسک ذخیره می گردند . در زمان انجام برخی عملیات خاص توسط کامپیوتر ، نظیر ویرایش فیلم ها ، بازی های کامپیوتری و یا پخش موزیک ، استفاده از یک هارد HP دیسک با ظرفیت بالا ، سرعت مناسب و قابل اطمینان ، بطرز محسوسی بهبود محیط عملیاتی خصوصا ذخیره و بازیابی اطلاعات را بدنبال خواهد داشت .


امروزه پیشرفت تکنولوژی به حدی بوده که هارد HPهای بسیار پیشرفته تری که ظرفیتها و سرعتهای بسیار بالاتری نسبت به هارد HP های قدیمی تر دارند ساخته شده اند این هارد HP ها این امکان را به کاربر میدهند که از یک سو بتوانند اطلاعات با حجم بسیار بالا را در آنها ذخیره و نگهداری کنند و از سوی دیگر بتوانند با سرعت بالاتری نسبت به قبل اطلاعات بر روی آنها نوشته یا بخوانند .
در سال ۲۰۰۶ یک هارد HP دیسک باید بتواند بین ۸۰ تا ۷۵۰ مگابایت اطلاعات را در خود جای دهد، با سرعتی بین ۷۲۰۰ تا ۱۰۰۰۰ درو در دقیقه بچرخد و سرعت انتقال ترتیبی اطلاعات در آن باید بیشتر از ۵۰ مگابایت در هر ثانیه باشد. سریع ترین هارد HP درایوهای مربوط به سرور ها و ایستگاه های کاری با سرعتی معادل ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه می چرخند و سرعت انتقال ترتیبی اطلاعات در آنها بالغ بر۸۰مگابایت در هر ثانیه می باشد. هارد HP دیسک ها ی مربوط به نوت بوک ها که از نظر فیزیکی کوچکتر از نمونه های خانگی هستند ، معمولا دارای سرعت و ظرفیت پایین تری میباشند.
اغلب این هارد HP دیسک ها با سرعتی در حدود ۴۲۰۰ دور در دقیقه می چرخند. البته لازم به ذکر است که جدید ترین انواع این دسته هارد HPدیسک ها دارای سرعتی معادل ۷۲۰۰ دور در دقیقه می باشند. اما مکن میخواهم بگویم که اگر چه این پیشرفتها در هارد HP دیسک ها بسیار چشمگیر بوده است ولی در مقابل آنها یک سری مشکلات جدیدتر که هر کدام میتواند حیات هارد HP را دچار مشکل کند هم پدید آمد که بدترین آنها بدسکتور بود در این گزارش من سعی میکنم تمام یا حداکثر اطلاعات مورد نیاز برای فهم بدسکتور را در اختیار شما قرار میدهم.
برای آن که ما بتوانیم مفهوم واقعی بدسکتور را درک کنیم باید ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهیم :
1 - ساختار کلی یک هارد HP دیسک چگونه است ؟
2 - چرا هارد HP دیسک خراب می شود ؟
3 - بد سکتور چیست ؟
4 - چه عواملی باعث بد سکتور بر روی هارد HP می شود ؟
5 - یک هارد HP دیسک دارای بد سکتور چه علائمی دارد ؟
6 - بد سکتور چه مشکلاتی را بر روی هارد HP ایجاد میکند ؟
7 - چگونه میتوانیم بد سکتور روی هارد HP را از بین ببریم و آن هارد HP را باسازی کنیم ؟

خوشبختانه من چون زمینه کاری خودم از ابتدا تعمیرات سخت افزار و نرم افزار بوده است و چندین سال در این حوضه کار کرده ام تجربه خیلی خوبی دارم که آن را سعی میکنم در اختیار شما قرار دهم و در کنار آن هم یک سری منابع مرفی میکنم که میتواند به شما در این زمینه کمک کند.