Removable Disk Backup

معرفی RDX های HP:

منظور از RDX همان Removable Disk Backup می باشد که طراحی شده برای تهیه نسخه پشتیبان در سازمان های کوچک می باشدکه در واقع از دیسک برای Backup گیری از اطلاعات استفاده می شود. این دستگاه را می توان با نرم افزار HP Data Protector مدیریت کرد و حجم آن نیز 500گیگا بایت تا 2 ترا بایت است و سرعت انتقال اطلاعات نیز 360 گیگا بیت بر ساعت می می باشد. شکل این دستگاه در زیر نشان داده شده است.

معرفی TAPE های WORM


معرفی TAPE های WORM:
همانطور که می دانید یکی از روش های محافظت از دیتا تهیه نسخه پشتیبان و نگهداری بر روی Tape ها می باشد . این مدیا ها دارای طول عمری بالاتری می باشند و همچنین در مصرف برق نیز صرفه جویی می کنند. TAPE ها مدل های مختلفی دارند که یکی از این مدل ها با نام WORM شناخته می شود و یعنی Write Once ,Read Many . در این مدل TAPE ها یکبار عمل نوشتند انجام می شود و در دفعه های بعدی صرفا عمل READ را انجام می دهیم در واقع Tape مانند یک CD-R می باشد و قابل Rewrite و یا تغییر نیست

server hp

معرفی RAID 6 :

معرفی RAID 6 :
در این نوع RAID حداقل 4 هارد دیسک مورد نیاز می باشد و اطلاعات روی هارد ها ذخیره و سپس Parity به دو شیوه مختلف محاسبه و بر روی دو هارد دیسک ذخیره می شود. همچنین Parity بر روی هارد دیسک ها می چرخد. در این مدل از RAID چنانچه 2 هارد دیسک دچار مشکل شود سیستم بدون وقفه به ادامه کار خود می پردازد ولی چنانچه هارد دیسک سوم مشکل پیدا کند سیستم از دسترس خارج خواهد شد. این مدل از RAID مناسب برای پایگاه های داده مانند SQL می باشد. شکل آن نیز در زیر نشان داده شده است

تعریف شبکه SAN:

تعریف شبکه SAN:
شبکه SAN به معنای Storage Area Network می باشد و شبکه می باشد که هدف آن ارسال اطلاعات بین سرورها و دستگاههای ذخیره ساز می باشد، در واقع هدف از این شبکه ذخیره سازی اطلاعات است و از این شبکه برای ارائه سرویس وب و یا ایمیل استفاده نمی شود. در این شبکه پروتکل FC و یا همان Fiber Channel کار می کند ( البته امروزه شبکه SAN با پروتکل های دیگری مانند FCOE نیز وجود دارد).
تعاریف و استانداردهای شبکه SAN را سازمانی بنام SNIA بوجود آورد و امروزه بسیاری ازشرکت ها از این تکنولوژی استفاده می کنند. سرعت در این شبکه امروزه می تواند 8 و یا 16 گیگابیت بر ثانیه باشد.  نحوه دسترسی به اطلاعات در این شبکه بصورت Block Level Accecc می باشد و بدین معنی است که می تواند بدون واسطه و مستقیم به Block های هارد دیسک دسترسی پیدا نمود.

توضیح کارت HBA:

توضیح کارت HBA:
برای اینکه بتوان سرورها را به شبکه SAN مبتنی بر پروتکل FC متصل نمود نیاز می باشد روی سرورها کارتی بنام HBA نصب شود که این کارت با نام FCA نیز شناخته می شود . این کارت می تواند با پروتکل FC کار کند و روی آن نیز یک آدرس فیزیکی بنام WWN (World Wide Name) وجود دارد. دو شرکت مهم در زمینه تولید کارت HBA شرکتهای Qlogic و Emulex می باشند. این کارتها امروزه با سرعت 8 و یا 16 گیگا بیت بر ثانیه می باشند. همچنین این کارتها می تواند یک پورت و یا دو پورت باشد.

انواع Component ها در شبکه SAN :

انواع Component ها در شبکه SAN :
در شکل زیر تجیهزات شبکه SAN نشان داده شده است. لازم به توضیح می باشد این تجهیزات همگی با پروتکل FC کار می کنند و با تجهیزات شبکه LAN فرق دارند به عنوان مثال HUB در شبکه SAN با هاب شبکه LAN متفاوت است.

انواع Component ها در شبکه SAN :

انواع Component ها در شبکه SAN :
در شکل زیر تجیهزات شبکه SAN نشان داده شده است. لازم به توضیح می باشد این تجهیزات همگی با پروتکل FC کار می کنند و با تجهیزات شبکه LAN فرق دارند به عنوان مثال HUB در شبکه SAN با هاب شبکه LAN متفاوت است.

NAS چیست؟

تعریف NAS :

در این روش هارد دیسک ها بر روی یک سرور قرار دارد که به آن NAS Storage گفته می شود و سپس این هارد دیسک ها را در شبکه برای دستگاههای دیگر Share می کنیم. در این روش مدل دسترسی به اطلاعات File level access می باشد که به این دلیل اطلاعات با سرعت پایینی خوانده می شود و همچنین ترافیک شبکه LAN را افزایش می دهد و مزیت آن این است که مدیریت فضاها بصورت متمرکز انجام می شود. بر روی این دستگاهها از ویندوز نسخه Storage Server استفاده می شود مانند نسخه  مایکروسافتی آن بنام Windows 2012 storage server، در این ویندوز سرویس هایی مانند DHCP و Active Directory قابلیت فعال سازی ندارد و در عوض قابلیت های File Sharing بهینه تر شده است. از NAS برای File Sharing و Home Directory معمولا استفاده می شود.

شرکت HP دستگاههای StoreEasy را برای NAS طراحی کرده است که در دو مدل X1000 و X3000 می باشد.